Примітні мечеті України
В Україні - 160 мечетей і молитовних будинків, з яких 10 - пам'ятки архітектури, діє 7 мусульманських духовних вузів і 90 недільних шкіл . Все це - для обслуговування потреб офіційно 500 тисяч мусульман України, хоча неофіційно називається цифра в 2 млн. Більшість мусульман, близько 300 тисяч осіб - кримські татари. Відповідно і мечетей більше в Криму. Але найбільша стоїть у Києві, де одночасно можуть молитися 3000 чоловік.
Джерело: "Сегодня"
Мечеті бувають чотирьох видів: квартальна для щоденної п'ятикратної молитви) , соборна джума - мечеть (для колективної п'ятничної молитви) , Кабірі (центральна столична мечеть) і мусалла ( загальноміська мечеть , у вигляді відкритої площі для богослужінь у свята Курбан - байрам або Ураза - байрам) . Є ряд обов'язкових вимог, що пред'являються для цієї будови . Наприклад , задня стіна мечеті повинна завжди бути спрямована на Кааб . У дворі повинна бути стіна (аназа, що в перекладі "стріла" ) з різьбленою мармуровою дошкою або дерев'яною нішею поблизу від входу , яка також вказує напрямок на Каабу. Крім міхрабу всередині молитовного залу, повинна бути спецплатформи (Діккі), стоячи на яких муедзини (служителі мечеті, що закликають мусульман на молитву) повторюють рухи імама. Є в кожній мечеті і підставка для Корану (кюрсі).
Перед входом до зали для молитви віруючий повинен зняти взуття і зробити обмивання ( місце для обмивання жінок і чоловіків зазвичай знаходиться в різних кінцях мечеті) . Омити потрібно ноги , руки і обличчя по три рази . Вважається , що в Судний день у віруючих , хто регулярно здійснював обряд обмивання , ці місця будуть світитися яскравим світлом.
Побудувати першу мечеть у Києві намагалися з 1897 року. Майже сім років у Києві на Татарці зводилася мечеть Ар -Рахма ( "Милосердя" ) - з 1994 по 2011 рр. . Вона з'явилася недалеко від місця , де в XV столітті була перша в столиці мечеть і поряд з мусульманським кладовищем. Тут в перші роки незалежності України під відкритим небом мусульмани здійснювали намаз .
У мечеті Ар-Рахма є школа , де крім загальноосвітньої програми для школярів викладають арабську мову , основи ісламу і культуру Сходу.
Ще два століття тому в Криму було 1,5 тисячі мусульманських споруд - мечетей , медресе (навчальний заклад , що виконує роль середньої школи і духовної семінарії) , теккіє (монастир ) , дюрбе (мавзолей ) . Збереглося всього кілька десятків , серед яких можна відзначити відтворену в первозданному вигляді мечеть у Євпаторії " Джума -Джамі " ("п'ятнична мечеть") . Вона є найбільшою кримської мечеттю . Тут по дорозі з Константинополя в Бахчисарай вступали в правління 18 ханів.
"Джума-Джамі" або стара назва "Хан -Джамі " ("ханська мечеть") була побудована з вапнякових блоків і черепашнику в 1564 році. Її архітектором був самий знаменитий інженер османського періоду , який створив мечеть " Сулейманіє " і мечеть "Шехзаде" у Стамбулі - Ходжу Сінан (1489-1588, побудував 131 мечеть) . Є думка , що прототипом ханської мечеті став відомий собор Св.Софії в Константинополі.
Будівля " Хан- Джамі " неодноразово піддавалося перебудов , але зараз її повністю відновлено. У 1985 році були відновлені два мінарети заввишки 36 метрів (нагору ведуть 105 сходинок), один з яких зруйнувався у 1665 році, інший в 1836 році.
Вінчає мечеть 11- метровий купол , під основою якого прорізано 16-ть вікон. До 1927 року в мечеті зберігався Коран, датований 1414 роком, але зараз він в музеї в Санкт -Петербурзі.
Найдавнішим збереженим мусульманським молитовним спорудою України можна вважати мечеть хана Узбека в Старому Криму. Її будівництво було розпочато в 1314 році за наказом хана Золотої Орди Узбека. Тут же відкрився один з перших середньовічних кримських університетів - медресе , де вивчали Коран, філософію, арабську мову, риторику, астрономію , логіку , законознавство . Приміщення медресе, як описував середньовічний мандрівник , " красиве , велична будівля " не збереглося до наших днів. Не зберігся і фонтан , який перебував у внутрішньому дворику , а також колодязь для збору дощової води , які також описував мандрівник. Тепер біля входу в мечеть висаджена алея троянд, а навколо розташовані середньовічні надгробні камені .
Зовні мечеть має прямокутну форму базиліки , але з традиційним мінаретом , який вбудований безпосередньо в будівлю мечеті. Вхід у вигляді арки прикрашений витесаними з каменю орнаментами. У південній стіні по середині облаштована різьблена молитовна ніша - міхраб , яка окантована цитатою з Корану: "Аллах , немає Бога крім Нього , Живого , Предвічного , що не бере Його ні дрімота , ні сон ...".
Недалеко від мечеті Узбека знаходяться залишки монетного двору XVIII століття і руїни "свинцевої" мечеті XIV століття Куршум-Джамі , в кладку якої між камінням нібито заливали розплавлений свинець.
Кілька років тому на березі річки Лопань в Харкові знову відкрилася Соборна (татарська ) мечеть , яка була знесена в 1920- х або 1930- х роках. Перший дозвіл на її будівництво було видано в квітні 1906 року з вимогою , " щоб мінарет і стелі влаштовані були залізобетонною конструкцією , а на мінареті був влаштований громовідвід". У тому ж році перша в Україні
Соборна мечеть відкрилася напередодні місяця Рамазан .
Знесли її за рішенням радянських властей з метою розширення русла річки Лопань і облаштування її набережної . До цього в саду , прилеглому до мечеті , спорудили тир , мішені якої зміцнили на зовнішніх стінах мечеті , а мектеб ( мусульманська початкова школа) перетворилася на комунальне житло.
Відновити мечеть на колишньому місці вдалося в 2005 році лише після того , як в міські квартири були відселені кілька місцевих сімей , які побоювалися , що в результаті будівництва їхнього будинку руйнуватися. До великої радості харківських мусульман вдалося знайти частину фундаменту старої мечеті , що символічно для віруючих : на вже колись освяченому місці зімкнулися фундаменти старої і нової мечетей. У кладку нового будови заклали знайдені цеглини старої мечеті.
Перша мечеть на Донбасі , де проживає 400 тисяч мусульман, - соборна Ахать-Джамі - з'явилася в Донецьку в 1999 році після п'яти років будівництва . Планувалося , що вона буде названа Ібн Фадлан на честь арабського письменника - одного з перших мусульман, які відвідали Східну Європу. Але після загибелі головного мецената будівництва бізнесмена Ахатя Брагіна було вирішено назвати храм на його честь. Добудувати мечеть Ахать -Джамі допоміг партнер Брагіна Ринат Ахметов. У подяку за це було вирішено звести не один мінарет , а два, на другому з яких увічнено : "Цей мінарет зведений на особисті заощадження Ріната Ахметова.
Поблагословить Аллах його добрі справи! " . Нині - мечеть є місцем масового святкування Курбан - байраму мусульманами Донбасу.
За основу при будівництві Ахать -Джамі була взята одна з стамбульських мечетей. На першому поверсі тут розташований "Український ісламський університет " - перший мусульманський вуз в сучасній Україні , який готує фахівців - теологів , проповідників , імам - хатибів ( духівник , який проводить п'ятничну молитву) . Тут вивчають також основи права і Конституції України, соціологію, психологію , управління та менеджмент , всесвітню історію та основи інформатики .