ua en ru

Іудеї всього світу відзначають свято Рош а-Шана

Іудеї всього світу сьогодні святкують свято Рош а-Шана. Єврейський Новий рік святкують два дні поспіль у новий місяць осіннього місяця Тішрей за єврейським календарем. З цього дня починається відлік днів нового єврейського року.

Іудеї всього світу сьогодні святкують свято Рош а-Шана. Єврейський Новий рік святкують два дні поспіль у новий місяць осіннього місяця Тішрей за єврейським календарем. З цього дня починається відлік днів нового єврейського року.

Фотогалерея: "Свято Рош а-Шана в Умані"

З нагоди Нового 5774-го року Президент Віктор Янукович привітав іудеїв України зі святом оновлення, очищення душі та підготовки до подальших добрих справ. "Бажаю вам і вашим родинам щастя, радості, достатку, миру і благополуччя. Нехай Всевишній у Книзі Життя запише вам гарний рік", - йдеться у привітанні глави держави.

Рош а-Шана є біблійним святом, тобто згадка про нього є в Біблії (Левіт 23:23-24): "У сьомий місяць (тишри), в перший день місяця нехай буде у вас спокій, нагадування про трубний звук , святі збори". Святкується з початку епохи Другого Храму (к. VI - поч. V ст. до н.е.).

Найурочистішим моментом свята є сурмління в ріг (шофар) під час синагогальної служби.

У ці дні, вчить єврейська традиція, на небесах виноситься рішення: кому - жити, а кому - померти. Молитовні служби в ці дні повинні вплинути на рішення Творця. У богослужінні на це свято переважають мотиви самоаналізу і покаяння. Проте, щира віра в те, що Господь бажає всім добра і благополуччя перетворює цей день на свято.

У ці дні віруючий віддає самому собі і Творцеві духовний звіт за всі свої вчинки, слова і думки за рік, що минув. Він приймає рішення , як виправити недоліки і провини, як повернутися до Бога.

Іудеї всього світу відзначають свято Рош а-Шана

У перший вечір Рош а-Шана прийнято вітати один одного побажанням бути вписаним у Книгу Життя. Під час святкової трапези прийнято вмочати хліб (зазвичай круглу халу), над яким було вимовлено благословення, в мед, щоб наступаючий рік був солодким; існує також звичай на Рош Ха-Шана їсти яблука з медом.

Слова пророка Міхи (Міхея): "Знов над нами, згладить беззаконня наші. Ти кинеш у морську глибочінь усі наші гріхи" (Мих. 7:19) лягли в основу обряду Ташли: після полудня євреї збираються біля річки, струмка, джерела або біля моря і вимовляють цей вірш, так само як і інші біблійні тексти та покаянні гімни і молитви.

Із цього дня починаються десять днів молитов і каяття, відомі як "Дні трепету" або "Десять днів каяття", що закінчуються Йом - Кіпуром.

До України щорічно на свято Рош а-Шана прибувають численні групи паломників-хасидів. За останніми даними, до Умані на святкування єврейського Нового року прибули більше 18 тис. паломників-хасидів з 11 країн. Більшість з них приїхали з Ізраїлю, Німеччини та США.

Додамо, що аеропорт "Бориспіль" до 11 вересня очікує 139 чартерних авіарейсів з паломниками-хасидами.

Нагадаємо, в Умані на території єврейського кладовища знаходиться могила рабі Нахмана, яка вважається однією з найбільш шанованих святинь хасидів і є місцем щорічних масових паломництв. Паломники відвідують Умань під час святкування єврейського нового року Рош Ха-Шана. У 2012 р. до Умані прибуло близько 30 тис. паломників із 22-х країн.

У 2013 р. за іудейським календарем Рош а-Шана (Новий рік) починається увечері 4 вересня.